הצבת עזרי כיבוי אש במקומות עבודה

תקנות המוסד לבטיחות וגיהות קובעות בין היתר מה אפשר וצריך לעשות כדי למנוע סיכוני אש במקומות עבודה. קיימות שיטות שונות לכיבוי ובמקומות עבודה ניתן לבחור ביניהן לפי המאפיינים הספציפיים:


א. בידוד – בשיטת הבידוד מנסים לבודד את החלקים הבוערים מהחלקים הבלתי בוערים. בשיטה הזו לא משתמשים בעזרי כיבוי ספציפיים, אלא מסלקים את החומר הדליק מאזורי העבודה כדי למנוע את השריפה או לפחות להקטין את נזקיה.
ב. השנקה – ניתן להשתמש באמצעי עזר כדי להפסיק את אספקת החמצן לאזור הבעירה גם במקומות עבודה ומפעלים צפופים. העזרים הבולטים בהקשר הזה של כיבוי אש הם שקי חול ומטף כיבוי.
ג. קירור – גם בשיטה הזו מנסים להפחית את נזקי השריפה, אך הפעם עושים זאת באמצעות הורדת רמת הטמפרטורה. ירידה ברמת הטמפרטורה באזור הבעירה עד מתחת לנקודת ההתלקחות מונעת את התפשטות השריפה.
ד. הפסקת התהליך הכימי – הצבת עזרי כיבוי אש במקומות עבודה יכולה להתבצע גם למטרת הפסקת התהליך הכימי. זו אמנם השיטה המורכבת והמסובכת ביותר להתמודד עם נזקי האש, אך היא גם הכי יעילה. העזרים העיקריים שבהם משתמשים הם גז הלון, גז 2CO, קצף ואבקת כיבוי.

כל מה שצריך לדעת על מטפים

מעסיקים לא יכולים להרשות לעצמם להביא עובדים למקומות שבהם אין מטף זמין. המטף הוא אמצעי נייד שבעזרתו ניתן להתמודד עם סוגים שונים של התלקחות ושריפות. את המטפים כדאי להציב גם במקומות שבהם יש פעילות מסוכנת וגם במקומות בהם לא מתקיימת פעילות בכלל.

הדגש העיקרי הוא בהתאמת סוג המטף לרמת הסיכון. מטף כיבוי אש שעובד על בסיס אבקה יבשה מתאים לשריפות שנוצרות כתוצאה מנוזלים דליקים, ומטף הלון מיועד לכל סוגי הדליקות לרבות דלק, מוצקים וגזים. גם מטף 2CO במקומות עבודה מתאים לכל סוגי הדליקות אולם מטף קצף מיועד לכיבוי במכלי דלק קטנים וגדולים שפתוחים מלמעלה.


לסיכום, הנושא של כיבוי אש מורכב מכפי שנהוג לחשוב והוא מחייב מעורבות של אנשי מקצוע. רק בצורה כזו ניתן למנוע את סיכוי האש ולהפחית את עוצמת הנזק. 

from בלוג a-danan.blogspot Feed 

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

כל מה שצריך לדעת על התקנת גלגלון כיבוי אש

מטפים בצפון

יועץ בטיחות אש