הכל על מערכות גילוי אש מתקדמות

מערכות גילוי אש מתקדמות מיועדות לספק התרעה אמינה בדבר קיומה של שריפה או דליקה. המערכת מבוססת על מספר מרכיבים שפועלים בעת ובעונה אחת על מנת לשפר את האמינות של ההתרעות:

א. רכזת – בכל מערכת יש רכזת שאחראית על קבלת קריאות מגלאי העשן ומתן התראות שריפה. במערכות מתקדמות ניתן לבחור בין רכזת אזורית לבין רכזת כתובתית. ברכזת אזורית המבנה מחולק לאזורים ותפקידה לסמן באיזה אזור נתגלתה אש, בעוד ברכזת כתובתית כל גלאי מקבל כתובת משלו כדי לאפשר דיוק באיתור מיקום השריפה או הדליקה.
ב. גלאי – הלב של מערכות גילוי אש הוא הגלאי. יש סוגים רבים של גלאים והם קובעים עד כמה המערכת תהיה מתקדמת ומשוכללת. האפשרויות הנפוצות כוללות שימוש בגלאי עשן אופטי, גלאי קרן שפועל על עיקרון של שיגור וקליטת קרן לייזר, גלאי יניקה אקטיבי שיונק את האוויר וגלאי חום. במערכות אחרות ניתן לשלב גלאי להבה או להעדיף התקן ידני.
ג. אמצעי התרעה – אי אפשר להשתמש במערכות גילוי אש מתקדמות בלי לחבר אותן לאמצעי התרעה. במערכות החדשות ניתן לבחור בין אמצעי שמע כמו צופרים ורמקולים, אמצעים ויזואליים כמו נוריות סימון ונצנצים או חייגן אוטומטי. התפקיד של חייגן אוטומטי הוא ליצור קשר עם רשויות הכיבוי על מנת להבטיח טיפול מהיר ויעיל בשריפה.מהן מערכות הגנה אקטיביות?

מאפיין נוסף של מערכות גילוי וכיבוי אש הוא חיבור למערכות הגנה אקטיביות. כאן ניתן להצביע על מספר מערכות מן הסוג הזה. ראשית, מדובר על מערכות כיבוי שמתממשקות עם מתזים, ברזים וגופי מים. שנית, אלו מערכות חשמל שמתנתקות אוטומטית לאחר זיהוי השריפה. לבסוף, יש לציין את החיבור של מערכות גילוי וכיבוי מתקדמות עם מערכות שחרור עשן ומערכות שחרור לחץ.


המטרה העיקרית של מערכות גילוי אש היא להציל חיים. מערכות אלו מאפשרות פינוי יעיל יותר של המבנה ומונעות גם נזקים לציוד ולרכוש האישי. מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע טרם התקנת המערכות. אפשר להתקין אותן בבית הפרטי, במשרד או במוסדות ציבוריים עם תנועה ערה. 

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

כל מה שצריך לדעת על התקנת גלגלון כיבוי אש

מטפים בצפון

יועץ בטיחות אש