הוראות כיבוי אש בשעת שריפה ברכב


רכב ממונע נוסע בעודו מכיל כמות רצינית של דלק, אשר במקרה של דלקה עשוי להפוך אותו לפצצה

כיבוי אש ברכב
רכב ממונע בעל מנוע סטנדרטי עושה שימוש בדלק לשם הפעלת הבוכנות והמנוע. תהליך ההנעה, מתרחש על ידי שריפה של הדלק בבוכנה, במטרה ליצור לחץ על דפנותיה אשר יומר לכוח המסובב את הגלגלים. הנעת הרכב אם כן עושה שימוש בנוזל דליק ביותר, אשר שמור במיכל ייעודי בכמות של עשרות רבות של ליטרים. לכן, במקרה של שריפה קטנה ברכב, או תאונה חמורה, חשוב מאוד לזכור, כי הרכב עשוי להיות פצצה מתקתקת הצפויה להתפוצץ בכל רגע.

מהם הנחיות כיבוי האש בשעת שריפה ברכב


שריפות ברכב עשויות להיות שריפות ענק לאחר שריפת מאגר הדלק הראשי, או שריפה חיצונית ושטחית בלבד. ההנחיות וציוד כיבוי האש לכל אחת מהסיטואציות הינן שונות מקצה לקצה:
·         לאחר שריפת הדלק מהמכל הראשי: הדרך לדעת כי האש הציתה את מיכל הדלק הראשי היא פיצוץ ולהבות גבוהות במיוחד. במידה והפיצוץ התרחש, ניתן אמנם להניח כי הגרוע מכל מאחורינו, אבל בשום אופן אסור להסיק מכך שהסכנה חלפה. חשוב מאוד להרחיק עוברים ושבים, ולהזעיק שירותי כיבוי אש מקצועיים. בשום אופן אל תתקרבו לגוף הרכב, מאחר והטמפרטורות הלוהטות והסיכוי להמצאות שרידי דלק שעוד לא נשרפו מסכנים את חייכם.
·         שריפה חיצונית ושטחית: במקרה של דלקה חיצונית מצומצמת, אשר ניתן לכבותה במהירות ויעילות, ניתן לנסות לעשות זאת. בשום פנים ואופן אל תשקלו לנסות לכבות דלקה באחד מחלקיו הנייחים של הרכב כגון המושבים או המנוע. הזעיקו שירותי כיבוי, התיזו מים ממרחק בטוח, והרחיקו עוברים ושבים.

בכדי למנוע דלקות ברכבים ובבתים, חשוב מאוד להצטייד מבעוד מועד בציוד כיבוי אש מתאיםהסיכוי של רכבים שונים לעבור בהצלחה כיבוי אש במקרה של דלקה מצומצמת תלוי במידה רבה בציוד הזמין. במידה ומערכת התזת קצף קומפקטית מותקנת ברכב, ניתן לכבות את האש במהירות ויעילות, תוך סיכון מינימלי לחיי אדם (במידה והיא קטנה ביותר). ניתן גם לשמור מערכות מסוג זה בבתים פרטיים, למרות שאין הנחיות מחיבות לכך. 

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

כל מה שצריך לדעת על התקנת גלגלון כיבוי אש

מטפים בצפון

יועץ בטיחות אש