החשיבות של מתקני כיבוי אש בכל מבנה

מבני מגורים ועסקים זקוקים לציוד כיבוי אש ברמה גבוהה. ציוד מן הסוג הזה יכול להציל חיים, למנוע נזקים לרכוש ולשפר את רמת המוכנות למצבי חירום ואסון. השימוש במטפי כיבוי אש אינו מסובך, ומבטיח תגובה מיידית לדליקות או שריפות. הוראות השימוש מופיעות על גבי המתקנים, ולכן קל ליישם אותן תוך שניות בודדות בלבד.

מעבר לכך, בארגונים ובחברות נהוג לבצע תרגולי שריפות יחד עם העובדים. תרגולים אלו מקנים לכל הנוכחים במבנה כלים להתמודדות אפקטיבית עם התפרצות אש בצורה בלתי צפויה.
סוגי מתקנים
מתקני כיבוי אש עוזרים לשמור על רמה גבוהה של בטיחות בבתים פרטיים. אפשר לראות את החשיבות של המתקנים הללו בשורה ארוכה של נושאים:
-          בטיחות אש במוצרי חשמל
-          בטיחות אש במטבח
-          בטיחות אש במהלך עישון
-          בטיחות אש עם ילדים
יש לציין כי מתקני כיבוי לא כוללים רק מטפים. חשוב להצטייד בגלאי אש ועשן בתוך הבית או בבניין, לברר לגבי מערכות כיבוי עירוניות, ולוודא שכל הוראות הבטיחות נאכפות במלואן. במקומות ציבוריים והומי אדם כמו מבני עסקים, יש לשים דגש על מערכות בטיחות מהסוג של מתזי מים, מערכות גילוי אש ועמדות כיבוי.
כללים לכיבוי אש
מתקני כיבוי אש הם חלק חשוב מדרישות לרישוי עסקים. מתקנים אלו רלוונטיים בין היתר עבור עסקים בתחום של בריאות, רוקחות וקוסמטיקה, בתחום של דלק ואנרגיה ובתחום של חקלאות ובעלי חיים. כל בעל עסק נדרש לעמוד בהנחיות מדויקות על מנת לקבל רישיון עסק, ולהפעיל אותו עם או ללא קבלת קהל.
מתקני כיבוי עוזרים לשלוט בשריפה קטנה, מיד כאשר היא מתחילה להתרחש. יש לגלות מידה של שליטה עצמית, להיערך מראש אל מצבים קיצוניים, ולזכור את הכללים הבאים:
א. שריפה קטנה – בשלב הראשון של כיבוי שריפה קטנה חשוב מאוד לנתק את המכשיר החשמלי מהתקע. בשלב השני יש להרחיק את החפץ הבוער ממקור האש, לנסות לחנוק את האש, ולכבות אותה במים. כדאי למהר ולנתק את אספקת גז הבישול, ובמקביל להזעיק את כוחות הכיבוי.
ב. כיבוי שריפה גדולה – כאשר לא מצליחים להשתלט על שריפה קטנה מתעורר חשש לשריפה גדולה. כאן יכולים מטפי כיבוי להשיג יתרון משמעותי עבור בני משפחה או עובדים הלכודים בתוך בניין, אולם השאיפה צריכה להיות בכל מקרה פינוי מהיר לחוף מבטחים. אסור לקפוץ מקומה גבוהה, ואין לחזור אל הבניין מכל סיבה.
ג. כיבוי עצמי – הדבר החשוב ביותר בכיבוי עצמי הוא לעצור ולא לרוץ. יש ליפול על הרצפה בזהירות כאשר הפנים מכוסות בידיים, ולהתגלגל הלוך וחזור עד כיבוי האש.

לסיכום, מתקני כיבוי צריכים להיות חלק מהנוף בכל בניין מגורים או עסקים. מתקנים מן הסוג הזה מצילים חיים, ועומדים לרשות הציבור גם במקרי החירום הקשים ביותר.

תגובות

הוסף רשומת תגובה

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

כל מה שצריך לדעת על התקנת גלגלון כיבוי אש

מטפים בצפון

יועץ בטיחות אש