המדריך המלא לגלאי עשן ואמצעי בטיחות באש

גלאי עשן הוא אחד הרכיבים החשובים ביותר במערכת גילוי עשן. תפקידו של הגלאי הוא לספק אינדיקציה על השריפה. יש סוגים רבים של גלאי עשן ולכל אחד מהם מאפיינים אחרים:

א. גלאי ידני – זהו התקן המופיע בצורת לחצן או מושכן. התקנתו של גלאי עשן כזה מתאימה למי שרוצה להעביר התרעה ידנית על שריפה. בנוסף, נהוג להתקין את הגלאי הידני ביציאה מאיזורים מסוכנים, בחדרי מדרגות וגם ליד דלתות של יציאת חירום.

ב. גלאי אופטי – זהו התקן נפוץ עבור תקרות של חללים ולוחות חשמל. היות ועשן נוטה לעלות למעלה, ההתקנה של גלאי כזה היא נקודתית. מטרתו של גלאי אופטי היא לספק התרעה מהירה כאשר כמות העשן עולה.

ג. גלאי קרן – כיום ניתן לנצל את העיקרון של שיגור וקליטת קרן לייזר לצורך יצירת מערכת התרעה בפני עשן. גלאי קרן נכנס לפעולה כאשר עשן חוצה את הקרן והוא מכסה שטח נרחב.

ד. גלאי יניקה – בניגוד לגלאים אחרים, כאן מדובר על גלאי אקטיבי היונק את האוויר באמצעות מפוח. הוא מתאים לחללים כגון רצפה צפה, חדרי שנאים ולוחות של מתח גבוה.

ה. גלאי חום – זהו התקן נפוץ במטבחים ובחדרי גנרטורים, בשל העובדה שהוא מזהה עליה מהירה של הטמפרטורות כל עוד היא מתבצעת בתחום הגילוי.

בחירת גלאי עשן

כפי שניתן לראות, לא תמיד קל לבחור בין הגלאים השונים. רצוי לבצע את הבחירה תוך התייעצות עם איש מקצוע ולאחר הגדרה ברורה של צרכים ומטרות. חשוב לבדוק את גודל החלל, את אופי השימוש בו ואת המפרט הטכני של הגלאי.


לסיכום, בחירת גלאי עשן יכולה להציל חיים ולמנוע נזקים בלתי הפיכים. שימו לב להבדלים בין הגלאים והשתמשו בכל הכלים העומדים לרשותכם לצורך בחירה מוצלחת. 

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

כל מה שצריך לדעת על התקנת גלגלון כיבוי אש

מטפים בצפון

יועץ בטיחות אש