ארון כיבוי אש - תקן

 תקני הבניה ותחזוקת המבנים בישראל שמים דגש על נושא המוגנות מפני אש, תוך התאמת ההנחיות לסוג המבנה ולמאפייניו. מערכות המיגון מפני אש מחולקות למספר קטגוריות:

מערכות גילוי- מערכות המיועדות לאיתור ולגילוי מוקדם של אירועי אש, בניהן מודדי טמפרטורה, גלאי עשן.

מערכות התראה- מערכות המיועדות להתריע ולהזהיר מפני פריצת דליקה במבנה, הן בצופרים מקומיים לפינוי המבנה מאנשים, והן לזימון כוחות ההצלה באמצעות חיבורי תקשורת וטכנולוגיה, להתראה בשעות בהן המבנה לא מאכלס אנשים.

מערכות כיבוי- הגורם המשפיע ביותר על נזקי שריפות ואש הוא הזמן שעבר מרגע פריצת השריפה ועד לתחילת פעולות כיבוי האש, בין אם על ידי השוהים במבנה ובין אם על ידי כוחות ההצלה והכיבוי. מערכות הכיבוי הראשוניות הבאות לכדי פעולה הן מערכות אוטומטיות דוגמת מערכות ספרינקלרים, וציוד ידני המחויב להימצא בכל מבנה בארון כיבוי אש תקני.

ארון כיבוי אש — א. דנן

ארון כיבוי אש תקן

על פי תקן 129/1 אש הקובע הנחיות לאחזקה, תחזוקה שוטפת ובקרה של ציוד לכיבוי אש במבנים, יש להחזיק ארונות כיבוי אש מחומר עמיד בפני אש וחום, בגודל אשר מותאם לציוד אותו הוא נדרש להכיל (נקבע על פי גודל המבנה וייעודו).

ארון כיבוי אש- אביזרים ומוצרים

ארון כיבוי אש יהווה את מקום התחזוקה למספר סוגים של ציוד ידני המיועד לסייע ולספק מענה ראשוני בעת אירועי אש:

מטפי כיבוי אש- מטפי כיבוי אש בגדלים ובמשקלים שונים (על פי התקן נדרש מטף במשקל שישה ק”מ על כל מאתיים מטרים מרובעים במבנה), מכילים גז או אבקה, בעלי נתונים כימיים ויכולת לחניקת אש חיה. חומר נוגד בעירה מורשה.

גלגלון עם צינוק ומזנק- מתקן מסוג גלגלון המאפשר גלגול ואחסון של צינורות ארוכים ומזנק עוצמתי. צינור כיבוי אש עשוי מגומי או מ- PVC, עמיד לחום וחייב להיות באורך של עשרים וחמישה מטרים לכל הפחות.

זרנוקים- זרנוקי מים בקוטרים שונים לחיבור ולשימוש מידי.

ארון כיבוי אש תקן לנגישות ולעמידות

שני פרמטרים מובילים קובעים את איכותו ויעילותו של ארון כיבוי אש המותקן במבנה:

נגישות- הארון חייב להיות ממוקם במקום נגיש, בגובה נמוך שאינו מצריך פתרונות טיפוס, במקום גלוי תחת הצבת שילוט מתאים, וזאת לצד נגישות לברזי כיבוי אליהם ניתן לחבר במהירות את הזרנוקים, בלחץ מים מתאים.

עמידות- ארון כיבוי אש עשוי לעמוד שנים ארוכות ללא שימוש, בתנאי חוץ או בחללים פנימיים. ארונות אש מיוצרים ומשווקים כיום מפח או מפיברגלאס- חומרים עמידים וחזקים מכנית המותאמים גם לתנאי חוץ. חשוב שניתן יהיה לסגור את הארון, סגירה ידנית והרמטית, ולהבטיח את מוגנות הציוד מפני רטיבות ומים או נזקים אחרים. כמו כן חשוב לבחור בארונות אשר אינם בעלי נטייה להחליד, בעיקר לארונות כיבוי המיועדים לעמוד מצדו החיצוני של המבנה ולהיות חשופים לגמשמים, משקעים ופגעי מזג האוויר.

הארונות מגיעים בגדלים שונים, ביחס לצורך של המבנה ולהיקף הציוד אותו הם מיועדים להחזיק. בין הגדלים הנפוצים לארונות כיבוי אש:

    1. 30X60X60 ס”מ
    2. 30X80X80 ס”מ
    3. 30X80X12 ס”מ

ניתן גם להזמין ארונות כיבוי אש אשר עומדים בכל דרישות התקן, במידות ייחודיות ובהתאמה אישית. ניתן גם לשלב בארונות הכיבוי דלת מזכוכית מחוסמת ועמידה בפני חום, למראה נקי יותר ולהגברת הנגישות.

יש לבצע בקרה ובדיקות שנתיות לבחינת איכות הציוד בארון עמידותו.

בכל סיטואציה אסור לנעול את ארונות הציוד לכיבוי אש, ויש להבטיח שהם זמינים ונגישים בכל עת.

המאמר ארון כיבוי אש - תקן פורסם ראשון בבלוג

from medium.com/@11kermittt Feed

https://medium.com/@11kermittt/%D7%90%D7%A8%D7%95%D7%9F-%D7%9B%D7%99%D7%91%D7%95%D7%99-%D7%90%D7%A9-%D7%AA%D7%A7%D7%9F-1cb988627379

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

איפה מתקינים ארון כיבוי אש?

מי מוסמך לבצע התקנה ובדיקה של מנדף?